Loading...
9
logo

Pragniesz, aby Twoje ciało pracowało ergonomicznie i efektywnie, niezależnie od wybranej formy aktywności fizycznej?

Stretching to kluczowy element, który pozwala wyeliminować kompensacje i zaburzenia w prawidłowych wzorcach ruchowych oraz przygotować ciało do aktywności poprzez podniesienie temperatury.

logo
logo

Ograniczenia w ruchomości stawów i mobilności tkanek miękkich mogą negatywnie wpływać na efektywność ćwiczeń oraz zwiększać ryzyko kontuzji. Nasz kurs oferuje szczegółową analizę sprawności fizycznej i potrzeb Twojego ciała poprzez skrining, co pozwala na zaprogramowanie rozgrzewki, podnoszącej efektywność każdej aktywności fizycznej, oraz prewencji kontuzji.

Kurs jest internetową wersją stacjonarnego szkolenia, opiera się na tej samej podstawie programowej i spełnia te same standardy.

Po ukończeniu kursu:

  • Przeniesiesz swoje treningi na wyższy poziom, zgłębiając techniki indywidualizacji ćwiczeń dostosowanych do Twoich potrzeb i możliwości.
  • Pokonasz stagnację treningową, otwierając się na nowe wyzwania i osiągnięcia.
  • Zanurzysz się w fascynującym świecie świadomej pracy z własnym ciałem, odnajdując harmonię i równowagę.
  • Poprawisz efektywność swoich treningów, minimalizując ryzyko kontuzji i maksymalizując osiągane rezultaty.
  • Zwiększysz swoje możliwości zarobkowe jako trener, stając się cenionym specjalistą w swojej dziedzinie.
  • Nauczysz się dobierać plany treningowe dostosowane do indywidualnych predyspozycji klientów zapewniające mu maksymalne tempo budowy formy sportowej,
  • Zwiększysz zakres swoich trenerskich możliwości,
  • Poprawisz wyniki sportowe swoich podopiecznych (i swoje!),
  • Dołączysz do grona Elitarnych Trenerów, którzy szkolą świadomie, bezpiecznie i skutecznie.

Stretching

w cenie

249 zł

66 stron skryptów
ponad 4h nagrań

Poznaj moduły kursu

logo

Lista modułów:

  • 1. Wprowadzenie teoretyczne do tematu stretchingu
  • 2. Technika auto-uwalniania powięziowo mięśniowego
  • 3. Streetching dynamiczny w postaci kompleksów ruchowych
  • 4. Stretching statyczny
  • 5. Poizometryczna Relaksacja Mięśni
  • 6. Ćwiczenia Aktywacji MIęśniowej

Wciąż się zastanawiasz?

Rozumiemy to.

Kurs Stretching to inwestycja bez ryzyka

Kurs objęty jest programem "Gwarancja Satysfakcji albo zwrot kosztów"

Gwarancja satysfakcji to zabezpieczenie Twojej inwestycji w nasz kurs.

Założenia gwarancji satysfakcji są proste: NIE PONOSISZ ŻADNEGO RYZYKA związanego z zakupem. Jeżeli zakupiony kurs nie spełnia Twoich oczekiwań, poinformuj nas o tym w ciągu 30 dni od zakupu, a otrzymasz zwrot pieniędzy.

gwarancja

Poznaj autora kursu:

logo
dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Michał Pietrzak
fizjoterapeuta, Prezes Śląskiego Centrum Fizjoterapii
dwukrotny olimpijczyk,
Finalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016
5-krotny medalista Mistrzostw Europy, medalista Uniwersjady,
Trener Kadry Narodowej PZBiS,
Trener medalistów mistrzostw Europy, Świata, Pucharów Świata wielu dyscyplin sportu

Co mówią o nas kursanci

Wprowadzenie teoretyczne do tematu stretchingu

Dla kogo jest ten kurs? Dla trenera personalnego, który chce: -poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w zakresie usprawniania ograniczeń zdrowotnych podopiecznych -dobrać rodzaj stretchingu do indywidualnych potrzeb podopiecznego -spersonalizować część przygotowania do części głównej treningu -zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność kazdego rodzaju treningu -pomagać swoim podopiecznym osiągać lepsze wyniki sportowe dzięki zmniejszeniu wpływu słabego ogniwa na poziom sprawności fizycznej -zgłębić tajniki treningu nakierowanego na prewencję występowania kontuzji i przeciążeń. Dla sportowców, którzy chcą: -osiągać lepsze wyniki sportowe dzięki zmniejszeniu wpływu słabego ogniwa na poziom sprawności fizycznej -zgłębić tajniki treningu nakierowanego na prewencję występowania kontuzji i przeciążeń. -podnieść efektywność części rozgrzewki treningu dla każdego kto chce zadbać o swój poziom zdrowia i sprawności fizycznej

Technika auto-uwalniania powięziowo mięśniowego

Rozciąganie mięśni często ograniczone jest przez działanie punktów spustowych, oraz brak prawidłowych ruchów ślizgowych tkanek miękkich i powięzi między sobą. Zaburzenie ruchu ślizgowego tkanek prowadzi do problemów z ergonomią pracy i zaburzeniem wzorców ruchowych. Technika auto-uwalniania powięziowo-mięśniowego, dzięki sile nacisku na tkankę mięśniową, dosłownie rozrywa posklejaną powięź i uwalnia punkty spustowe, umożliwiając tkance mięśniowej prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednią siłę nacisku w technice auto-uwalniania powięziowo-mięśniowego wywołujemy za pomocą takich przyborów jak gumowany wałek, różnego rodzaju piłki (do lacrosse, tenisa, baseballa, golfa), lub specjalne rollery ręczne.

Streetching dynamiczny w postaci kompleksów ruchowych

Większość dyscyplin sportu opiera się o aktywności dynamiczne, dlatego nie ma wątpliwości, iż w przygotowaniu do działań sportowych przeważać powinno rozciąganie dynamiczne. Streetching dynamiczny, czyli wypady, wymachy, krążenia, skręty, skłony oraz ich połączenia w kompleksy ruchowe, pozwala utrzymać lub nawet zwiększyć temperaturę ciała w trakcie rozgrzewki i, co najważniejsze, utrzymać sztywność jednostek ścięgnisto-mięśniowych, co przyczynia się do wzrostu ekonomii pracy mięśniowej, zwiększenia mocy oraz skoczności i siły. Streetching dynamiczny jest najbardziej dopasowaną z form przygotowania tkanki mięśniowej do aktywności sportowej. Jest też formą efektywną – oczywiście w sytuacji, gdy tkanka mięśniowa pozbawiona jest punktów spustowych, a także otoczona prawidłowo uwodnionymi, mobilnymi powięziami, które bez przeszkód ślizgają się między sobą. Już zwiększenie temperatury ciała o 1ᵒC dzięki zastosowaniu streetchingu dynamicznego zwiększa rozciągliwość włókien mięśniowych o 30%. Zwiększa to ich moc maksymalną o 15-20%, a w przypadku włókien wolno-kurczących się (ST) powoduje przybranie cech włókien szybko-kurczących (FT). Rozgrzewka, dzięki podniesieniu częstotliwości skurczów serca, podwyższa mentalną gotowość człowieka do wysiłku, poprawia ergonomię pracy, zwiększa przekazywanie tlenu do mięśni (efekt Bohra), oraz chroni aparat ruchu przed urazami.

Stretching statyczny

Tradycyjne naciąganie mięśni – stretching statyczny – przynosi efekt przeciwny do podstawowego celu rozgrzewki, tj. podniesienia temperatury ciała. „Zastygając” w pozycji rozciągania wychładzamy organizm, cofając wszystkie wcześniej wymienione korzyści. W trakcie „rozciągania” statycznego mięśni, w pierwszych sekundach wcale ich nie rozciągamy! Winne tej sytuacji są ciałka Golgiego, znajdujące się w przejściach ścięgnisto-mięśniowych. W wyniku oddalania przyczepów naciąganego mięśnia, przekazują one do mózgu informację, aby chronił tkankę mięśniową przed rozerwaniem. Stan blokowania rozciągania mięśni przemija po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach i dopiero po tym okresie efektywnie uelastyczniamy tkankę mięśniową, przygotowując ją do wysiłku. Stretching statyczny, wykonywany w końcowej części treningu, zwiększa również efekt DOMS, tj. opóźnionego bólu mięśni, potocznie nazywanego zakwasami. Ta forma rozciągania zakłóca przepływ krwi przez mięśnie, co może spowalniać regenerację powysiłkową.

Poizometryczna Relaksacja Mięśni

Główne założenie PIR dotyczy rozciągania tkanek za pomocą techniki napięcie-rozluźnienie (CR –contract-relax), w którym, przy określonym zakresie ruchomości, dochodzi do aktywnego napięcia tkanek przez pacjenta, przeciwko oporowi Terapeuty. Są to techniki skuteczne, stosunkowo proste oraz bezbolesne, związane są z napięciem izometrycznym i rozciągnięciem określonych grup mięśniowych. Celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, a proces terapii wymaga aktywnego udziału ze strony pacjenta, gdyż Terapeuta/Trener, wykorzystując aktywną pracę jego mięśni, wspomaga jego wysiłek.

Ćwiczenia Aktywacji MIęśniowej

Jesteśmy tak silni, jak silne jest nasze najsłabsze ogniwo. Zatem, jeżeli któraś z grup mięśniowych w ciele człowieka jest osłabiona, to duże prawdopodobieństwo, że swoją słabością zaburzać będzie pracę całego łańćucha kinematycznego- doprowadzając do występowania błędnego przebiegu wzorców ruchowych, zaburzenia techniki ćw. siłowych a tym samym doprowadzać do przeciążeń tkanek i zwiększonego ryzyka występowania kontuzji i urazów. Poprawnie wykonane ćwiczeń aktywacji mięśniowej w treningu w jego części rozgrzewki (streetchingu dynamicznego), pozwala włączyć do pracy osłabione mięśnie, zapewniając tym samym większą poprawność wykonania ruchów złożonych w części głównej treningu.